Şikayet Etmek İstiyorum

Şikâyet Nasıl Yapılır?

Şikâyet, Cumhuriyet Savcılığına veya kolluk makamlarına (polis, jandarma) giderek maruz kaldığınız suçu ve biliyorsanız faillerini ve cezalandırılmaları talebinizi bildirmeniz demektir. Olayları kısaca anlatan bir dilekçe götürmenizde yarar vardır ancak zorunlu değildir.

Mağdur ve Şikâyetçi Arasında Ne Fark Var?
   Mağdur bir suç işlenmesiyle hakları ihlal olan kişidir. Suçtan mağdur olan kişilerin devletten ilgili kişinin cezalandırılmasını talep etmelerine “şikâyet” denir. Her mağdur şikâyetçi olmayabilir. Bu nedenle böyle bir ayrım yapılmıştır.

Şikâyetçi Olmazsam Ne Olur?
   Bazı hafif suçların kamu tarafından cezalandırılması mağdurun şikâyetine bağlanmıştır. Daha ağır suçlarda ise şikâyete gerek yoktur. Mağdur şikâyetçi olmasa dahi suçu işleyen kişi cezalandırılır.

Şikâyetle İhbar Aynı Şey midir?
   Bir suç işlendiğinde kamu düzeni de yara alır. Bu nedenle kamu Cumhuriyet Savcılığına suçları takip etmek görevi yüklemiştir. Bir suçtan haberdar olan herkes bunu kolluk güçlerine veya Cumhuriyet Savcılığına bildirebilir. Şikâyet mağdur veya suçtan zarar gören kişilere tanınmış bir hak iken ihbar herkes tarafından yapılabilir. Şikâyetçi davaya katılma hakkına sahiptir, ihbar edenin böyle bir hakkı yoktur.

Peki, Davaya Katılmak Ne Demek?
   Kamu davası açıldığında, şikâyetçi davaya katılarak dava boyunca yapılacak usuli işlemlerin tarafı olabilir. Davaya katılmak bir usul işlemidir, katılma isteğini mahkemeye beyan etmekle yapılır. Mahkeme katılma talebini uygun bulursa katılan mahkemenin yaptığı işlemlerde taraf olur. Örneğin tanık gösterebilir, dinlenilen tanığa mahkeme aracılığı ile soru yöneltebilir, kararın aleyhine temyiz yoluna gidebilir. Katılma; fiilen davaya girmek, her celse orada olmak anlamına gelmez. Mahkeme usulü açısından davaya taraf olmak demektir.

Avukat Gerekli mi?
   Mağdur veya suçtan zarar gören kişiler adına kamu görevlileri gerekli işlemleri yapacaktır. Kendinizi bir avukatla temsil ettirmenizde her zaman yarar vardır ancak bu bir zorunluluk değildir. Cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçların mağduru olan kişiler davaya katılmış olmaları şartıyla baro tarafından kendilerine avukat görevlendirilmesini isteyebilirler. Mağdur veya suçtan zarar görenin çocuk, sağır ve dilsiz veya kendisini savunamayacak derecede akıl hastası olması halinde avukatı olması bir yasal zorunluluktur. Avukatları yoksa Baro tarafından kendilerine avukat atanır.

Suç Mağduruyum; Ceza Davası Açacağım!
  Ceza mahkemelerinde dava açmak yetkisi Cumhuriyet savcılarına aittir. Bir suç mağduru iseniz Cumhuriyet savcısına yapacağınız şikâyet üzerine savcı gerekli araştırmayı yapacak ve gerek görürse kamu adına ceza davası açacaktır.

One thought on “Şikayet Etmek İstiyorum”

  1. serkan narin diyor ki:

    sayın yetkili,
    rahatsızlık kusura bakmayın. bir konuda bilgilendirebilir misiniz. özel şirkette çalışırken şirkettin bilgisayarı olup, benim kullandığım bilgisayarda işlerimi kolaylaştırmak için excellde bazı iş takibi yapmak için kendim excellde programlar yaptım. Yaptıgım excell sayfaları şifreledim. bilgi vermedim yanımda çalışanlar biliyordu. şifreme işlemi yaptığım söylemedim diye işten çıkarıldım. sizce işten çıkarılmaya neden olabilinir mi noter aracığla bildirdi. işten çıkma konusu birde noter tck 244 göre suc oldunu geçtiler. şifrreleri söylemem için 1 gün süre verdiler. şirkette gittim. şifreledim excell dosyalarına girdimde girdiğim şifreler açamadım. açılmayan dosyaları yazdırdılar. ilgili noter yazılan no ile tarihli göre geldi. şifreyi hatırlamadı diye yazdırdılar. sizce kendi yaptığım dosyaları şifreleme suç mu ? benim kanatıgıma görede şifreler kırılıp değiştirip benim çağırım şifre söyleyerek tazminat hakları almamk için bir kunpas olabilir mi ben şimdi ne yapmam gerekir
    bilgilendirirseniz şimdiden teşekkür ederim en kısa bilgilendirerseniz seviirim teşekkür ederim

Comments are closed.

Avukatlar için Web Sitesi Tasarımı

İşinizi internete taşımamızı ister misiniz?
Web siteniz 1 günde yayında!
Web Tasarım Firması - InterBirim.com/avukatwebsitesi

Kategoriler